Navigace

Data driven culture - místo pocitů fakta

Data driven culture - místo pocitů fakta

Kultura rozhodování na základě dat by měla být součástí každé firmy. Je to kultura, která nahrazuje každodenní rozhodování na bázi pocitů rozhodováním na základě jednoznačných dat. 

Zde jsou první kroky k zavedení této kultury do firmy: 

Přijměte fakt, že rozhodování musí být podloženo daty 

Vytěžitelné informace jsou v každé firmě. Máte je v účetnictví, v Excelech, ve skladech, v automobilech, příjemkách, výdejkách, fakturách, ERP systému, docházce, bankovním výpisu, na prodejnách a seznam by mohl pokračovat. Proto i malá firma může o svém chodu rozhodovat na základě dat. 

Stanovte si klíčové ukazatele výkonnosti (KPI) a cíle, které chcete dosáhnout 

Jaký výkon firmy je pro vás ještě přijatelný a jaký nikoliv? To musí stanovit vedení. Ať už to je zvýšení prodeje, marže nebo kvality zboží, či kvality zákaznické podpory, všechno lze změřit. Vše tedy začíná daleko dříve, než je vytvořen vůbec první report, a to v hlavě jednatele nebo jednotlivých vedoucích a pracovníků. 

Ověřte si data a informace a proveďte jejich čistku 

Rozhodování na základě dat může být přesné jen tehdy, jsou-li přesná primární data. Pokud chcete rozhodovat o výkonu středisek, musíte tak účtovat. Faktury musí mít svého obchodníka, abyste mohli sledovat jejich výkonnost. Podle vašich firemních KPI je tedy potřeba zkontrolovat, zda je tyto KPI možné ze systémů skutečně měřit a pokud ne, je potřeba to opravit. 

Kombinujte data křížem 

Nespoléhejte se jen na jeden zdroj dat. Mzdy můžete kombinovat s daty z docházky, nebo GPS automobilů. Podobně třeba náklady na projekt ze CRM proti finálním fakturám z účetnictví. PowerBI umí kombinovat až 26 zdrojů dat včetně například Google Analytics nebo Facebook, Excelů uložených na SharePointu nebo SQL serveru. 

Zaveďte automatizovaný reporting 

 Tento bod se již týká konkrétního systému. Zvolte si PowerBI. iPodnik vám dodá sadu hotových šablon, ale zároveň vám dodá projekt na míru, abyste mohli mít nástroj, kterým budete data driven kulturu vaší organizace sledovat a vyhodnocovat. Budete jej mít jak na svém počítači, tak i ve vaší aplikaci pro smartphone. 

Chystáte se zavést ve své firmě PowerBI? Obraťte se na nás na www.ipodnik.cz a my vám s nasazením datové analýzy ve vaší firmě pomůžeme. 

TeamViewer Pro Windows Pro MAC

+420 222 300 800 info@ipodnik.cz

cs sk