Navigace

Microsoft SQL Servery v cloudu a jejich licencování

Microsoft SQL Servery v cloudu a jejich licencování

Pokud jste někdy provozovali nějakou aplikaci, která „pod sebou“ potřebuje k životu Microsoft SQL server, určitě jste řešili jak škálování, tak i jeho licencování.

V praxi se nejčastěji setkáváme se dvěma verzemi SQL Serveru:

  • Express
  • Standard

Existují i další verze (Developer, Enterprise a další) a pojďme se nyní věnovat těmto dvěma a jak se k nim v cloudu dostat.

SQL Server lze v cloudu provozovat v několika režimech:

  • Database as a service
  • Instance as a service
  • Ve virtuálním serveru

Pokud si zvolíte databázi jako službu, dočkáte se v MS Azure jedné databáze, ve které si můžete ukládat vaše transakce. Pokud ale vaše aplikace potřebuje více databází, je lepší využít Instanci jako službu. Instance může obsahovat více databází a vaše aplikace tak může využívat možností různých databází pohromadě.

Pokud ale potřebujete vícero Instancí na jednom místě, může se vyplatit využít SQL server nainstalovaný přímo na virtuálním stroji. Tím si můžete nakonfigurovat výkon podle potřeby (počet jader nebo výkon diskového pole) a maximalizovat užitek při práci s vašimi aplikacemi.

Edice SQL serveru

Při instalaci SQL serveru je zapotřebí dbát na limity jednotlivých edicí SQL serveru:

Nejlepší na cloudovém prostředí je licencování. Ty edice, kde SQL server musí být licencovaný, využívají tzv. per-core licencování a tedy je možné je využít, aniž byste museli počítat uživatele (což u synchronizace s eshopem stejně nejde) nebo aniž byste museli dokupovat External connector. Licence se pak platí měsíčně v režimu Pay-as-you-Go, nebo ji lze licencovat separátně prostřednictvím CSP programu.

Do sdíleného, tedy cloudového, prostředí si nelze přenést tzv. runtime licenci, tedy licenci, která je svázaná s konkrétním softwarem. Lze si ale s sebou přenést licenci, kterou máte zakoupenou, pokud k ní máte Software Assurance nebo ji máte pořízenu jako roční, či tříleté předplatné v CSP, případně využíváte platební model SQL Server PAYG. Pak můžete využít Hybrid Benefit a licencovat SQL Server již vámi zakoupenou licencí.

Kde lze ušetřit?

Jednoznačně v kombinaci SQL Serveru Express na Linuxu. Je to výkonná kombinace, která si poradí s databázemi do 10GB velikosti a přitom využívá všech výhod Linuxového operačního systému. Tím, že má vyšší výkon, se šetří za licenci Standardu a také za licenci operačního systému Windows. Takový server lze provozovat samostatně s jinými Windows Servery a pokud to aplikace umožňuje, tak je to ideální volba pro menší databáze. Na linuxový server lze instalovat i verzi SQL Serveru Standard, v tomto případě však spoříte jen cenu licence operačního systému.

Na druhou stranu lze značné částky ještě ušetřit na rezervaci výkonu ať už roční nebo tříleté nebo platbou za SQL Server formou Pay-as-you-go, kdy platíte jen za skutečný čas běhu SQL Serveru v hodinách.

Závěrem

Licencování SQL serveru může být složité. Pokud potřebujete poradit, nebo hledáte partnera, který vám pomůže vaše servery provozovat v cloudu, obraťte se na nás.

TeamViewer Pro Windows Pro MAC

+420 222 300 800 info@ipodnik.cz

cs sk