Navigace

Rozhovor s naším účetním Miloslavem Domkářem

Rozhovor s naším účetním Miloslavem Domkářem

Mezi největší skupinu našich zákazníků patří díky hostingu ekonomického systému Pohoda Stormware účetní. Jaká je vlastně jejich práce? Nešli jsme daleko se zeptat, jelikož máme vlastního účetního. Míla – účetní iPodniku – se sice nerad fotí a zpovídá, ale z rozhovoru s ním to nepoznáte.

Proč potřebuje každá firma mít spolehlivého účetního?

Firma potřebuje spolehlivého účetního ze dvou hlavních důvodů: aby měla přehled o svém hospodaření a aby měla v pořádku povinnosti vůči státní správě.Do určité velikosti vidí firmy účetního jen jako nutné zlo, které zajišťuje klid od státní správy.

…to ale není správně?

Ne, není. Pravda je taková, že účetní poskytuje informační servis jednateli o jeho penězích. Bez účetního nejsou reporty a jednatel by měl mít možnost se o něj opřít. Od určitého obratu, bez správně vedeného účetnictví a následné analýzy, se už vedení firmy nebude schopno samo správně rozhodovat. Účetní je pravou rukou jednatele a ten by se na něj měl vždy obracet, když potřebuje zodpovědět finanční otázky. Třeba klasickou „Máme na to?“

Co vás na profesi účetního lákalo, než jste se do ní pustil?

Profesi účetního jsem zdědil po tátovi. Od svých „nácti“ let jsem pro tátu vykonával juniorskou pozici. Díky tomu mi pak účetnictví šlo jak na střední, tak i později na vysoké škole. Po ukončení studia jsem se dlouho nerozmýšlel a šel jsem do toho rovnýma nohama. Začal jsem v malé účetní firmě o pár lidech, poté jsem prošel korporátním účetnictvím pro americkou firmu a dnes vedu finance v iPodniku.

…a co máte na účetnictví nejraději teď, po letech praxe?

Na práci účetního mám rád určitou dávku předvídatelnosti a opakovaných termínů; mám rád práci s čísly – jak je zadávat, účtovat, tak i prezentovat. Když je vše v pořádku, je to vidět na první pohled. Když to nevychází, tak hledáte například 0,01 Kč, které běžného smrtelníka vůbec nezajímají. Ale mě baví, když to sedí přesně a levá strana se rovná pravé.

Kdybyste měl profesi účetního vyzdvihnout na veletrhu práce před zájemci, co byste jim řekl?

V každém případě je účetní prestižní pozice ve firmě, protože jste hned důležitý pro vedení a vidíte do peněz. O firmě víte úplně všechno. Jak se říká peníze jsou až na prvním místě. Varoval bych ale, že lidé, kteří, chtějí být účetním musí být na haléř přesní. Nesmí jim být lhostejná čísla. Účetní svoji chybu „neokecá“.

Co ocení účetní v době onlinu?

Když jsem začínal s tátou, bylo všechno papírově. Pokaždé, když jsme dokončili mzdy, jsem obíhal pěšky zdravotní pojišťovny a sociálku. Před pětadvacátým dnem v měsíci jsem zase chodil po finančních úřadech. Je neskutečné, jak se vše během krátké doby změnilo a na dnešním online světě oceňuji možnosti elektronické komunikace. Místo dopisů e-maily, odevzdávání daňových přiznání pomocí daňového portálu. Předávání mzdových přehledů přes webové rozhraní pojišťoven. A samozřejmě vzdálené plochy s Pohodou, kde se dá účtovat u zákazníka, aniž bych kamkoliv musel chodit a domluvíme se po telefonu.

Jak cloud změnil vaše každodenní fungování?

Přístup k účetnímu software mám odkudkoliv, kde je připojení k internetu. Zvládnu to z mého iPadu a moje Pohoda je vždy aktuální a sto procent zálohovaná, to je pro mne nejdůležitější. Cením si také způsobu předávání dokladů a sdílení firemních dat přes SharePoint místo posílání přes e-mail. Mám tak zabezpečené úložiště, kde mají k dokumentům přístup pouze lidé, které tam já pustím.

Se kterými cloudovými nástroji pracujete na každodenní bázi?

Na denní bázi pracuji s připojením na vzdálenou plochu, SharePoint a Microsoft Teams pro komunikaci a videohovory.

Co na cloudu nejvíce oceňujete?

Jednoznačně bezpečnost dat. To, že je přístup chráněný a data jsou zálohovaná. Nikdo z nás nesmí přijít o data a cloud mi tuto ochranu poskytuje. A ještě je tu jedna důležitá věc, a to je nezávislost na hardwaru. Pokud mi dnes shoří počítač, budu za chvíli pokračovat na jiném zařízení tam, kde jsem předtím skončil a je jedno, jestli je to počítač nebo třeba tablet. Mám v oblibě iPad a tam to jde také.

Stále tisknete, nebo už máte veškeré dokumenty v cloudovém úložišti?

Veškeré dokumenty mám v cloudovém úložišti, ale stále tisknu většinu dokumentů.

Jak bude podle vás fungovat účetnictví v roce 2030?

Podle mne skončí juniorské pozice, které pouze zadávají data do účetního systému. Manuální práci nahradí vytěžování dat z dokumentů zasílaných elektronicky. Robotizace a umělá inteligence v cloudu zajistí opakované úkony. Účetní se pak bude věnovat už jen skutečné účetní práci. To znamená hlídání komunikace se stání správou a sestavování reportů pro vedení společnosti. Když většinu práce udělají roboti, bude nad nimi účetní vykonávat dozor.

Míla Domkář je součástí iPodniku už sedm let. Primárně tu zastává roli účetního, ale funguje také jako poradce/školitel v rámci ekonomického systému Pohoda a dalších produktů firmy Stormware.

TeamViewer Pro Windows Pro MAC

+420 222 300 800 info@ipodnik.cz

cs sk